اخبا رشهرستان آغاجاری

این وبلاگ منعکس کننده ی اخبار شهرستان آغاجاری می باشد

زندگی نامه ی حاج آقا مطلق :

 

نماز جماعت در سال 1340 ابتدای ورود ایشان به آغاجاری

 بزرگان شهر آغاجاری

زندگی نامه ی حاج آقا مطلق :

 

در سحرگاه سال 1304  هجری شمسی در خانواده ی یکی از روحانیون

شهرستان بهبهان به نام شیخ اسماعیل مطلق (ره) پسری پای به این

جهان نهاد که او را فضل الله نام نهادند. او در دامان مادر فاضل و پدر با

تقوایش رشد و نمو نمود.

 در سن 7 سالگی  پدرش را از دست داد و پدر بزرگوارش در شهر نجف

اشرف  به خاک سپرده شد . با توجه به فوت پدر سرپرستی این فرزند به

عمویش سپرده شد.

 


 

 

 از آنجا که شهر بهبهان در آن زمان دارای حوزه ی علمیه ی فعالی بود ،  پس از طی دوران کودکی ،  علوم مقدمات را در نزد عمویش مرحوم آیت الله شیخ ابراهیم محقق فرا گرفت و سپس دروس سطح و مکاسب را در نزد آیات عظام :  شیخ عبدالهادی مجتهدی و سید فرج الله مصطفوی  فرا گرفت . او که دیگر تمام دروس را در شهر بهبهان فرا گرفته بود ، برای کسب بیشتر علم به شهر قم ، مشهد و سپس به عراق و شهر نجف اشرف که مهد عالمان بر جسته بود مسافرت نمود و از محضر حضرات آیات: شاهرودی (ره) ، حکیم (ره) ، میلانی (ره) و وحید خراسانی استفاده ی فراوان برد. در نجف اشرف با زندگی طلبگی امورات زندگی را می گذراند و پس از کسب علم و دانش از طرف حضرات آیات : شیخ عبدالنبی اراکی (ره) و حضرت امام خمینی (ره) اجازه ی اجتهاد دریافت نمود و سپس به ایران بازگشت ودر جهت معرفی مذهب تشییع گام های زیادی برداشت و در هر جا که به ایشان نیاز بود ، به آنجا برای تبلیغ می رفت.

ایشان در زمانی که فرقه ی ضاله ی بابیت اقدام به فعالیت می نمود ، برای روشنگری جوانان  در شهرهای ماهشهر ، اهواز، گناوه ، گجساران ، یاسوج و ... مجالس سخنرانی برگزار مینمود و مردم را با هداف پشت پرده ی این فرقه آشنا می نمود.

 ایشان بنا به توصیه ی آیت الله العظمی بهبهانی (ره) و بنا به در خواست بزرگان شهر آغاجاری با توجه به نبود روحانی در منطقه ی آغاجاری به منطقه آمد و تا آخر عمر شریفشان در این منطقه در سمت امامت جماعت مسجد جامع آغاجاری به خدمت به مردم منطقه پرداختند. نامبرده مدتی امامت موقت  جمعه ی شهرستان امیدیه و مسئولیت  عقیدتی ، سیاسی نیروی انتظامی منطقه را هم بر عهده داشتند.

قبل از پیروزی انقلاب ایشان  در بیداری نسل جوان و بیان مظالم ستمشاهی تلاش بسیاری نمود و چندین بار به ساواک امیدیه احضار و یک بار هم به دادگاه جهت محاکمه برده شد ولی ایشان چون رژیم شاه را بانی فساد جامعه می دانست ، هیچ زمانی از افشاگری دست بر نمی داشت. ایشان قبل از انقلاب با راه اندازی راهپیمایی ها و  سخنرانی بر علیه شاه در پیشبرد مبارزات بر علیه شاه نقش مهمی داشت و هیچ راهپیمایی قبل ازانقلاب نبود که  ایشان سخنران آن نباشد، بطوریکه شهربانی سابق مامورین ویژه ای مختص ایشان گذاشته بودند که ورود و خروج افراد را به منزل ایشان کنترل می کردند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هم نامبرده همواره مدافع نظام بوده و در تمام راهپیمایی ها و دیگر مراسمات سخنرانی می نمود و همیشه تلاش داشته تا مردم را در مسیر الهی هدایت و راهنمایی نماید.

معظم له در 16 آذر سال 1386 بعد از مدتی  بیماری دارفانی را وداع گفتند ودرشهر آغاجاری  به خاک سپرده شدند.

از این عالم  وارسته چهار پسر و دو دختر به یادگار مانده است.

 

                                   روحش شاد و یادش گرامی باد