رنگین کمان 10/5/96

دیدگاهها

مقام معظم رهبری:

بسیاری از مسائل با امریکا اساساً قابل حل نیست زیرا مشکل امریکا با ما ناشی از مسائلی همچون انرژی هسته‌ای و حقوق بشر نیست، بلکه مشکل آنها با اصل جمهوری اسلامی است.

دکتر روحانی رئیس جمهور:

باید بیاموزیم که با هم به خوبی و با لحنی دوستانه و برادرانه سخن گفته و از هم فاصله نگیریم و اختلافات جزیی را که معمولا به خاطر  اساس انقلاب، دین و منافع ملی نیست و بیشتر در راستای منافع حزبی، گروهی و جناحی است ، فراموش کرده و در مسیر اهداف اصلی انقلاب تلاش کنیم و گام برداریم.

دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی :

 وزیری را سراغ ندارم که در این مدت به مجلس آمده باشد و بگوید که هر طور شده بنده را در دولت بعدی راه دهید، افزود: البته بعضی از وزرایی که موفق عمل کرده‌اند به مجلس آمده‌اند و گفته‌اند که نمی‌خواهیم در دولت بعدی بمانیم که یکی از همین افراد آقای قاضی‌زاده هاشمی است، اما ما اصرار کردیم و به ایشان گفتیم که شما در دولت بمانید.

آیت الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان گرگان :

امروز ازدواج دختران هشت و نه ساله که به نام دین ثبت می شود موجب وهن اسلام و تخریب دین در سطح جهان می شود و این را مصداق کودک آزاری می دانند . باید با استفاده از همه ظرفیت ها با چنین کارهایی (ازدواج کودکان) برخورد قانونی شود.

 

قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت :

این آرزوی قلبی من بوده و هست که همه ما ایرانیان با هم و در کنار هم باشیم؛ در وزارت بهداشت نیز سعی کردم همین‌گونه عمل کنم. ای کاش هیچ‌گاه درگیر مرزبندی‌های جناحی که گاهی موجب بی‌اخلاقی هم می‌شود، نمی‌شدیم و ای کاش دوباره به روزها و سال‌های اول انقلاب بازگردیم؛ روزهایی که همه چیز رنگ اخلاص و جلوه‌ای خدایی داشت.

محسنی رئیس سازمان بهزیستی:

با مداخله اورژانس اجتماعی چهار هزار و ۲۴۰ خودکشی برطرف شده است و در زمینه طلاق شاهد کاهش ۲۷ درصدی بوده ایم.

علی اکبر ولایتی :

از ناطق نوری خواهش کردیم استعفای خود را پس بگیرد چراکه حضور وی در هیأت موسس دانشگاه آزاد مغتنم است.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

تحرکات ضد نظام

شناسایی ۷۵ هزار داعشی در سطح جهان توسط پلیس فتای ایران

رئیس پلیس فتای ناجا گفت: در اوایل سال 2016 پلیس سایبری ایران، 75 هزار نفر از عوامل اصلی داعش در فضای مجازی را شناسایی کرد و گزارش آن در اختیار اینترپل قرار گرفت.

  سردار کمال هادیان‌فر در افتتاحیه اجلاس پیشگیری و مبارزه با جرایم سایبری که دیروز با حضور سفرا و مسئولان کشورهای مختلف در تهران آغاز به کار کرد گفت: فضای سایبری به شکل قابل توجهی در تمام دنیا رشد کرده و تمام ابعاد زندگی بشر را  به خود وابسته کرده است و از این رو تامین امنیت این فضا یک چالش بزرگ جهانی است و پیش‌بینی‌های جهانی نشان می‌دهد که در سال 2019 جرایم و حملات سایبری و سرقت اطلاعات ضرری دو تریلیون دلاری را به اقتصاد جهان وارد خواهد کرد.
هادیان‌فر با اشاره به تهدیدات و خسارت‌های بسیاری که سرچشمه آنها تکنولوژی مدرن است، افزود: افزایش فعالیت گروه‌های تروریستی در فضای سایبری به منظور جذب، آموزش و به کارگیری افراد در عملیات‌های تروریستی در سراسر جهان از جمله این موارد است.
راه‌اندازی خلافت سایبری توسط داعش
رئیس پلیس فتای ناجا همچنین در حاشیه این اجلاس در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره تغییر فاز عملیاتی داعش و حضور موثرتر این گروه تروریستی در فضای مجازی اظهار داشت: پلیس سایبری ایران در سال‌های 93 به بعد و از ابتدای پیدایش گروه تروریستی داعش و ادامه فعالیت‌های القاعده، فعالیت سایبری این گروه‌های تروریستی را رصد می‌کرد و با توجه به اینکه داعش در سه راهبرد گذشته خود شکست‌های جدی در عراق و سوریه متحمل شده، «خلافت سایبری» را راه‌اندازی کرده است.
سردار هادیان‌فر افزود: در مانیفست خلافت سایبری از این گروه تروریستی به دنبال عضوگیری و پیگیری اهداف خود در شبکه‌های اجتماعی هستند.
وی عنوان کرد: در اوایل سال 2016 پلیس سایبری ایران طی 150 مرحله شناسایی، 75 هزار نفر از عوامل اصلی داعش در فضای مجازی را شناسایی کرد و گزارش آن در اختیار اینترپل قرار گرفت که پس از تایید این گزارش از سوی پلیس بین‌الملل و ارائه آن به کشورهای مختلف، این افراد تحت تعقیبات پلیسی قرار گرفتند.
وقوع بیش از 60 درصد جرائم سایبری
 در تلگرام و اینستاگرام
رئیس پلیس فتای ناجا در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت جرایم سایبری در کشور با اشاره به افزایش 73 درصدی جرائم سایبری در کشور و در سال 95 به نسبت  سال 94 گفت: از میان این جرائم، 43 درصد از کل جرایم در تلگرام و 20 درصد از آن نیز در اینستاگرام رخ داده است و این به معنای وقوع بیش از 60 درصد جرائم در تلگرام و اینستاگرام است.
هادیانفر با بیان اینکه 80 درصد از پرونده‌های تشکیل شده در حوزه سایبری منجر به کشف شده و این به معنای ارتقای قدرت کشف پلیس است، گفت: در چهار ماهه امسال نیز شاهد رشد 45 درصدی جرایم در فضای مجازی هستیم و باید توجه ویژه‌ای به امنیت فضای سایبری داشت.
وی ادامه داد: ما امیدواریم مسئولان وزارت ارتباطات همزمان با توسعه رشد اینترنت در کشور به امنیت شهروندان نیز توجه کنند.
رئیس پلیس فتای ناجا در پاسخ به سوالی درباره فعالیت کسب‌ و کارهای جدید در فضای مجازی بر لزوم تدوین قوانین مناسب در این حوزه تاکید کرد و گفت: در حال حاضر بیش از 700 نوع استارتاپ در کشور داریم که دیوار، شیپور، کافه بازار، اسنپ و ... از جمله مشهورترین آنهاست و مشکلی هم برای فعالیت اینها وجود ندارد اما باید قوانینی برای فعالیت‌شان تدوین شود و نهادهایی چون اصناف، وزارت صنعت و ... هم در کنار وزارت ارتباطات به این موضوعات ورود کنند.
هادیانفر با تاکید بر اهمیت امنیت اطلاعات مردم در این استارت‌آپ‌ها، افزود: متاسفانه سرورهای غالب این استارتاپ‌ها در خارج از کشور هستند که ما هیچ نظارتی بر آنها نداریم و با توجه به رواج استفاده از این امکان در میان مردم، شاهد وقوع برخی جرائم و اقدامات مجرمانه در این فضا نیز هستیم که فروش اموال مسروقه یا عدم تحویل جنس به مشتری پس از دریافت پول از جمله این موارد است.
وی عنوان کرد: در مذاکرات ما با مدیران این سایت‌ها مقرر شد تا تدابیر امنیتی خاصی در دستور کار فعالیت آن‌ها قرار گیرد چراکه در یکی از جرائم رخ داده در این فضا، فردی با ده‌ها سیم کارت فاقد هویت، بیش از 800 میلیون تومان از شهروندان به بهانه فروش کالا کلاهبرداری کرده بود.
رئیس پلیس فتای ناجا در پاسخ به سوالی در خصوص ساماندهی کانال‌های تلگرامی دارای بیش از پنج هزار عضو نیز گفت: تا امروز بیش از 10 هزار نفر از ادمین‌ها برای دریافت مجوز مراجعه کرده‌اند.
هادیانفر در پاسخ به سوالی درباره تسلط پلیس فتا بر فضای تلگرام علی‌رغم عدم انتقال سرورها به داخل کشور، اظهار داشت: سرورها به داخل کشور منتقل نشد با این وجود پلیس فتا بر این فضا تسلط دارد و از قدرت کشف 80 درصدی پلیس فتا در فضای مجازی می‌توانید پی ببرید که ما بر این فضا تسلط داشته و مشکلی نداریم.

##################

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

پنهان کاری و سرپوش گذاشتن راهکار مناسبی برای کنترل آسیب های اجتماعی نیست.

شکور پورحسین  نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از عدم اعلام آمار دقیق آسیب های اجتماعی از سوی مسئولان امر با بیان اینکه پنهان کاری و سرپوش گذاشتن راهکار مناسبی برای کنترل آسیب های اجتماعی نیست، تصریح کرد: متاسفانه آمارهای دقیقی از آسیب های اجتماعی ارائه نشده و گاهی در این آمارها هم تناقض وجود داشته که این موضوع نشانه عدم پذیرش آسیب های اجتماعی است به عنوان مثال در ماه های اخیر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی آمار بیکاران را 3 میلیون و 600هزار نفر اعلام در حالی که مرکز پژوهش های مجلس این آمار را 7 میلیون و پانصد هزار نفر اعلام کرد.

 این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: در این رابطه نیاز است در مورد آسیب های اجتماعی شفاف سازی شده و با برنامه ریزی مناسب و بودجه کافی در جهت مبارزه با آنها گام برداشت .

پورحسین با یادآوری پیش بینی کاهش 25 درصدی آسیب های اجتماعی در برنامه ششم، گفت: ریشه تمامی آسیب های اجتماعی فقر و مشکلات اقتصادی بوده و در واقع در حال حاضر تعداد زیادی از مردم برای تامین معیشت دچار مشکل هستند از این رو تا مشکلات سد راه تولید و اشتغال مرتفع نشود و با استفاده از ظرفیت سرمایه گذاران داخلی و خارجی رشد اقتصادی تحقق نیابد نمی توان در جهت کاهش 25 درصدی آسیب  های اجتماعی گام برداشت.

فقر و بیکاری، دو عامل اصلی آسیب های اجتماعی

نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار در مجلس دهم، فقر و بیکاری را دو عامل اصلی آسیب های اجتماعی دانست و گفت: باید در جهت بهبود اشتغال و اشتغال زایی اقدام کرد و تمامی دستگاه ها آن را در اولویت قرار دهند.

ثبت یک طلاق به ازای هر 4 ازدواج در کشور/اعتیاد عامل 50 درصد طلاق ها و 46 درصد سرقت ها

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با یادآوری ثبت یک طلاق به ازای هر 4 ازدواج در کشور، گفت: اعتیاد عامل 50 درصد طلاق ها و 46 درصد سرقت ها بوده و بیشترین فراوانی طلاق ها مربوط به کلانشهرها است علاوه بر این 2 و نیم میلیون زن سرپرست خانوار داریم و همچنین 11 میلیون حاشیه نشین در کشور وجود دارد که سه میلیون از آنها در مشهد، اهواز و تهران زندگی می کنند بر این اساس ریشه تمامی آسیب های مذکور فقر و مشکلات اقتصادی است.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 نباید اجازه ‌داد دو سوم فضای مجازی کشور به اشغال بیگانگان‌درآید

معاون قضایی دادستان کل کشور با بیان اینکه هم استفاده نادرست و هم محروم کردن مردم از فضای مجازی موجب عقب ماندگی کشور می‌شود، گفت: هیچ مسئولی در کشور مخالف فضای مجازی و فعالیت قانونمند در این فضا نیست.

خرم آبادی افزود: کانال مربوط به گروهک تروریستی منافقین و کانال آمد نیوز دو نمونه بارز از کانال‌های مجرمانه تلگرامی هستند که مجرمانه بودن آنها برای همه محرز است و دستور قضایی هم برای مسدودسازی آنها صادر شده است، ولی مسدود نشده‌اند. آیا آقای وزیر با فعالیت مجرمانه کانال گروهک تروریستی منافقین در کشور موافقند؟ چرا وزیر ارتباطات مدیر تلگرام را ملزم به اجرای دستور فیلتر کانال منافقین و امثال آن نمی‌کند؟ چرا از اقدام تلگرام در خصوص فیلتر نکردن این کانال‌ها دفاع می‌کند؟وی ادامه داد: متاسفانه هر زمان کسی مصاحبه‌ای برای جلوگیری از نفوذ بیگانگان در فضای مجازی کشور انجام می‌دهد، فورا جو سازی می‌کنند و می‌گویند این‌ها با اصل فضای مجازی مخالف هستند و می‌گویند این‌ها می‌خواهند همه چیز را ببندند، این تهمت است. دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه تصریح کرد: ما با فساد و ارتکاب جرم در فضای مجازی مخالفیم نه با اصل فضای مجازی. بنده طرفدار سرسخت و پرو پا قرص فعالیت قانونمند در فضای مجازی هستم و معتقدم باید با توسعه شبکه ملی اطلاعات وشبکه‌های اجتماعی بومی‌ فعالیت‌های قانونمند در فضای مجازی صد برابر وحتی بیشتر شود.قاضی خرم آبادی با بیان اینکه هم استفاده نادرست و هم محروم کردن مردم از فضای مجازی موجب عقب ماندگی کشور می‌شود، گفت: هیچ مسئولی در کشور مخالف فضای مجازی و فعالیت قانونمند در این فضا نیست و هرکس غیر از این بگوید دروغ گفته است. وی تصریح کرد: برای هیچ ایرانی قابل قبول نیست که داعش فیلم عملیات تروریستی خود در مجلس شورای اسلامی را حین عملیات بصورت آنلاین از طریق تلگرام برای همه دنیا پخش کند و کسی نتواند از نظر فنی جلو این اقدام را بگیرد.همچنین برای هیچ ایرانی قابل قبول نیست که تیم‌های تروریستی داعش تمام هماهنگی‌های خود برای انجام عملیات تروریستی در مجلس شورای اسلامی را از طریق تلگرام انجام دهد و نهاد‌های امنیتی کشور به لحاظ غیرقابل کنترل بودن تلگرام قبل از عملیات هیچ اطلاعی از این موضوع نداشته باشند.
معاون قضایی دادستان کل کشور گفت: وزارت ارتباطات نباید اجازه می‌داد دو سوم فضای مجازی کشور به اشغال بیگانگان درآید. اگر شبکه‌های اجتماعی بومی و با کیفیت و پرسرعت در کشور وجود داشت مدیر تلگرام این‌گونه با تکذیبیه‌های متعدد خود مسئولین وزارت ارتباطات را تحقیر نمی‌کرد.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

سعد حریری برای تحریم حزب‌الله با ترامپ هم قسم شد!

«سعدالدین حریری» که بیش از 9 ماه است بر کرسی نخست‌وزیری لبنان تکیه زده، در اقدامی سؤال‌برانگیز و مغایر با منافع ملی کشور خود، با «دونالد ترامپ» علیه جنبش حزب‌الله هم قسم شد.حریری که چند روز قبل حزب‌الله را به خاطر عملیات بزرگ در «عرسال» مورد انتقاد قرار داده، و غیرمستقیم جانب داعش و جبهه النصره را گرفته بود، دیروز در کاخ سفید به ترامپ قول همکاری علیه حزب‌الله را داد و گفت، با مجازات‌ها و تحریم‌های آمریکا علیه حزب‌الله همراهی می‌کند!حریری گفت که جلوی فعالیت‌های بانکی حزب‌الله را، طبق خواسته واشنگتن، می‌گیرد. یکی از رسواترین حرکت‌های حریری زمانی بود که رئیس‌جمهور آمریکا حزب‌الله را تهدیدی برای لبنان دانست و حریری هم با سکوت خود، آن را تأیید کرد.طی دهه‌های اخیر رژیم صهیونیستی چندبار با همراهی و چراغ سبز آمریکا، زیرساخت‌های لبنان را در هم کوبیده و فقط حزب‌الله بوده که مقابل متجاوزان صهیونیست ایستاده است.ترامپ که می‌خواست میان حزب‌الله و ارتش لبنان فاصله بیندازد، مدعی شد که حزب‌الله صرفا در پی منافع خود و ایران است، ارتش لبنان تنها باید به فکر منافع این کشور باشد!ترامپ که دولتش طی شش سال اخیر سوریه را به ویرانی کشانده، در ارتباط با این کشور نیز گناه را به گردن «بشار اسد»، روسیه و ایران انداخت! اظهارات تند ترامپ علیه حزب‌الله و همراهی کامل حریری با وی، به خوبی آشکار می‌کند که حزب‌الله در حال قدرت گرفتن است و دشمنان از این بابت نگران هستند.

ملاحظات: این در الی است که حزب الله با دادن چندین شهید و مجروح گروههای داعش و النصره را از مرزهای لبنان ریشه کن نموده است و مشخص نیست نخست وزیر یک کشور چرا باید از این قضیه ناراحت شود.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

وقوع بیشترین کلاهبرداری‌های اینترنتی در «شیپور» و «دیوار»

سرهنگ محمدرضا اکبری با بیان اینکه ۱۲ درصد مجموع جرائم اتفاقی در کشور مربوط به جعل و کلاهبرداری است، گفت:در آسیب شناسی‌های انجام شده مشخص شد ۹۰ درصد پرونده‌های جعل به کلاهبرداری ختم می‌شود.
اکبری افزود: در سال‌های اخیر فضای مجازی در دنیا و ایران رشد داشته و برخی شرکت‌ها با هدف فروش خدمات و کالا اقدام به بارگذاری یک سری از صفحات کرده‌اند.
وی ادامه داد: البته ما هم از این موضوع که باعث سهولت کار شهروندان می‌شود استقبال می‌کنیم اما یک سری خلاءها که از سوی خریدار و فروشنده رخ می‌دهد باعث می‌شود فروشنده مالش را از دست بدهد و خریدار پولش را.
معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی با بیان اینکه ما امروز شاهد هستیم که در فضای دو سایت «شیپور» و «دیوار» بیشترین کلاهبرداری‌های اینترنتی رخ می‌دهد، گفت: البته ما می‌دانیم که این دو سایت کلاهبردار نیستند بلکه افراد سودجو و شیاد از فضای این دو سایت برای رسیدن به مقاصد شوم خود استفاده می‌کنند.
سرهنگ اکبری در تشریح این نوع کلاهبرداری افزود: به طور مثال فروشنده که یک سارق حرفه‌ای است تصویر موتور سیکلت سرقتی یا حتی خودروی سرقتی را با پلاکی که پوشانده شده در سایت دیوار یا شیپور قرار می‌دهد، خریدار با توجه به رقم پایین پیشنهاد شده از سوی فروشنده ترغیب می‌شود که این کالا را خریداری کند و حتی حاضر می‌شود بخشی از پول را بپردازد و مابقی را به روز تعویض پلاک موکول کند فارغ از اینکه وسیله فروخته شده سرقتی است.
به گفته وی، در برخی موارد دیده شده یک کالایی در این دو سایت تبلیغ شده و خریدار برای آنکه آن کالا را از دست ندهد بخشی از پول را به عنوان بیعانه به فروشنده پرداخت کرده اما بعد از آن دیگر گوشی تلفن خاموش شده و پاسخگویی نداشته است.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

دستگیری ۱۱۳ سارق پایتخت با انهدام ۲۸ باند سرقت

فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: طی دو روز با تلاش مأموران پلیس ۲۸ باند سرقت متلاشی و ۱۱۳ سارق نیز دستگیر شدند.

سردار حسین ساجدی‌نیا در حاشیه اجرای سومین طرح برخورد با سارقین و زورگیران در تهران اظهار داشت: طی 48 ساعت گذشته مأموران پلیس آگاهی تهران با توجه به رصد یک ماهه گذشته موفق به دستگیری 28 باند شامل 113 نفر در خصوص سرقت، زورگیری، سرقت به عنف، سرقت منزل، سرقت خودرو، کلاهبرداری، موبایل‌قاپی و... شده‌اند.
ساجدی‌نیا افزود: نزدیک به 30 درصد فعالیت‌های این باندهای سارق در خارج از تهران بوده و یکی از این باندها متشکل از چهار نفر که سرقت منزل را انجام می‌داد، عمده فعالیتش در چند استان مرکزی و غربی کشور بوده است.
وی با تأکید بر اینکه طرح برخورد با سارقان و زورگیران تا پایان سال ادامه خواهد داشت، گفت: تعدادی دیگر از باندها شناسایی شده‌اند که در آینده نزدیک جدا از مأموریت معمول مأموران پلیس آگاهی، آنها نیز متلاشی خواهند شد.
فرمانده انتظامی تهران بزرگ در پاسخ به سؤالی مبنی بر تخمین ارزش مالی اموال کشف‌ شده، اظهار داشت: ارزش این اموال هنوز تخمین زده نشده؛ اما در بین کشفیات فرش‌های دستباف، طلاجات و... به چشم می‌خورد.
سردار ساجدی‌نیا در خصوص رده سنی دستگیرشدگان گفت: متأسفانه سارقان دستگیرشده در رده سنی 18 تا 35 سال بوده و بیش از 60 درصد آنها سابقه‌دار هستند.
وی با بیان اینکه سرقت خرد مثل سال‌های گذشته نسبت به سایر سرقت‌ها پیشی دارد، افزود: سرقت منزل و مغازه نسبت به سایر سرقت‌ها ازجمله سرقت‌های مهم کاهش داشته است.
فرمانده پلیس پایتخت سیر دستگیری سارقان را صعودی دانست و گفت: مأموران پلیس آگاهی به طور مداوم در تلاشند و سارقان را دستگیر می‌کنند، اما اعلام نمی‌شود و فقط در طرح‌ها است که موارد را اعلام می‌کنیم.
ساجدی‌نیا با اشاره به کاهش چهار درصدی سرقت منزل و سرقت مغازه در سه ماهه اول امسال، گفت: در حوزه قتل، خودکشی، تجاوز به عنف و سرقت مسلحانه خوشبختانه با کاهش مواجه بوده‌ایم؛ همچنین سرقت مسلحانه‌هایی را که داشته‌ایم یا ناموفق بوده یا اینکه سارقان دستگیر شده‌اند.
وی در پاسخ به سؤالی در خصوص نگهداری طلا و ارز در منزل، با اعلام اینکه سرقت منزل به ‌مراتب سخت‌تر از خودرو است، بیان داشت: به بانک‌ها پیشنهاد داریم که گرایش بیشتری برای توسعه صندوق امانت خود داشته باشند و همچنین از مردم تقاضا داریم که مسکوکات، طلا، ارز و... را حتماً در صندوق امانات بانک‌ها نگهداری کنند.
فرمانده انتظامی تهران بزرگ در پاسخ به سؤالی در خصوص استفاده سارقان از طلایاب گفت: شاید یکی دو مورد در سال گذشته در این مورد داشتیم؛ باید بگویم سارقان بیشتر تمایل به سرقت‌های سبک دارند.
ساجدی‌نیا درباره بازدارندگی مجازات‌ سارقان تصریح کرد: نقش مجازات اعمال شده قطعاً می‌تواند بازدارنده باشد و در جرائم به‌خصوص جرائم خشن تأثیر خود را بگذارد.
وی در خصوص آخرین پیگیری‌های پلیس در مورد نوزاد 8 ماهه ربوده شده گفت: تلاش‌ها همچنان ادامه دارد.

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

توئیتر رفع فیلتر نخواهد شد

رئیس پلیس فتای ناجا درباره رفع فیلتر توئیتر گفت: چنین چیزی صحت ندارد و توئیتر رفع فیلتر نخواهد شد. سردار کمال هادیانفر افزود: توئیتر عامل فعالیت تروریست‌هاست و من در نشست اسپانیا به طور رسمی به مدیر آن گفتم که در حال حاضر بیش از 750 هزار نفر در جهان از داعش طرفداری می‌کنند و عامل تروریستی داعش هستند و همه فعالیت آنها در توئیتر رخ می‌دهد. وی همچنین با اشاره به سوء‌استفاده از دیگر شبکه‌های اجتماعی گفت: ما فراموش نکرده‌ایم که هماهنگی‌های همین عملیات تروریستی گروهک داعش تماماً در تلگرام رخ داد.

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

آیا لاغر ها هم در معرض ابتلا به دیابت هستند

یک متخصص دیابت گفت: بیماران دیابتی نیازی به تغذیه رژیمی ندارد و تنها اقدامی که باید انجام دهند کنترل قند خونشان است. بیماران در مصرف خرما دقت داشته باشند چرا که می پندارند این خوراکی بدون قند بوده و محدودیت مصرف ندارد اما به کلی در اشتباه هستند.

دکتر اسدالله رجب بیان کرد : دیابت در کشور بیش از 12 درصد از مردم جامعه را درگیر کرده است، به عبارتی بالای 7میلیون نفر در ایران به دیابت مبتلا هستند که بیش از 50درصد این بیماران اطلاعی از بیماری خود ندارند و همان طور که می دانیم سالانه در حدود 10درصد از مرگ و میرها در ارتباط با دیابت است. طبیعتا شیوع این عارضه در کشورمان با شیوع منطقه ای دیابت ارتباط دارد یعنی در ایران، منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا که حدود 35 میلیون دیابتی در آن ها موجود است، تقریبا تا سال 2030میلادی این آمار تا 75 میلیون نفر نیز افزایش می‌یابد.

وی در ادامه افزود: متاسفانه افراد مبتلا به دیابت در کشور به دلیل برخوردار نبودن از کنترل مطلوب بیماری، اکثرا دچار عوارض شدید ناشی ار دیابت می شود و می توان گفت علت آن که همه مردم از این بیماری گریزان هستند همین عدم کنترل بیماری در کشور است و بیشترین هزینه هایی که صرف بیماری دیابت می شود به دلیل عوارض ناشی از دیابت بوده البته ناگفته نماند 10 درصد از بودجه بهداشتی کشور خرج دیابت می شود.

رئیس انجمن دیابت ایران در خصوص افرادی که به تازگی متوجه بالا رفتن میزان قند خون شده اند گفت : یکی از مشکلات عمده دیابت این است که افراد به موقع متوجه عارضه خود نمی شوند البته برخی از انواع دیابت هستند که می توان سریع تشخیص داده شوند مانند دیابت کودکان و نوجوانان که به شدت قندشان به 700 می رسد و علائم هشدار دهنده به وضوح پیداست که اگر کنترل نشود عوارض شدید را به دنبال دارد.(قند نرمال ناشتا زیر 100 اما در حالت عادی زیر 140 است)

به گفته دکتر رجب، 90 درصد افراد مبتلا به دیابت نوع 2 به موقع بیماری‌شان را متوجه نمی شود، جالب اینجاست که زمانی هم که درمی‌یابند درگیر این عارضه شدند کنترل مناسبی را انجام نمی دهند. افراد علاوه بر کنترل غذایی باید توان جسمانی و روانی خود را بالا ببرند .

وی در رابطه با فاکتورهای هشدار دهنده این بیماری گفت: اضافه وزن شدید، بی تحرکی، سابقه وجود بیماری در خانواده، پر ادراری، عطش زیاد، چربی خون و فشار خون بالا، کاهش وزن ناگهانی، خانم هایی که در طول بارداری دچار سقط مکرر شدند یا نوزادان بالای 4 کیلو به دنیا آوردن بیشترین میزان احتمال به دیابت را به خود اختصاص دادند.

همچنین تشنگی زیاد و تکرر ادرار از علایم وجود قند بیش از حد در خون بوده و در حقیقت زمانی که میزان زیادی گلوکز در خون وجود داشته باشد، ادرار زیاد خواهد شد. اگر انسولین وجود نداشته باشد کلیه ها نمی توانند گلوکز را تصفیه کرده و دوباره به خون برگردانند در واقع این امر باعث پر نگه داشتن مثانه و رفتن بیش از اندازه فرد به دستشویی می شود.

رجب اظهار داشت: همان طور که دیابت می تواند موجب بیماری هایی مانند افسردگی، ناتوانی جنسی و... شود بر عکس آن هم می تواند افراد را مبتلا به دیابت کند. یعنی افرادی که از بیماری‌های روحی رنج می‌برند در معرض دیابت و همچنین دیابتی‌ها در معرض خطر بیماری‌های روحی روانی قرار دارند.علاوه بر آن ممکن است افراد را درگیر، عارضه های چشمی و حتی نابینایی کند همچنین از کارافتادگی کامل کلیه‌ها، مشکلات گردش خون ممکن است موجب ایجاد زخم در پاها شود که در نهایت به قطع عضو می‌انجامد. ناگفته نماند دیابت بر روی قلب و رگهای خونی نیز اثر می‌گذارد و یا ممکن است به سکته‌های قلبی و مغزی منجر شود.

این متخصص در پاسخ به این سوال که آیا افراد لاغر هم ممکن است به دیابت مبتلا شوند گفت: بله، حدود 70 درصد از افراد که اضافه وزن دارند ممکن است مبتلا به دیابت شوند اما این بدین مفهوم نیست که افرادی که وزن کمی دارند به این بیماری مبتلا نشوند.

رئیس انجمن دیابت ایران خاطرنشان کرد: اگر افراد مبتلا به دیابت بیش از 3 سال پی در پی قند خون بالا و بدون کنترل داشته باشد حتما عوارضی چون قطع پا و مشکلات شدید بینایی به سراغشان می آید. دیابت مساوی‌ست با بیماری های عروقی و به عبارتی رگ های خونی بدن را گرفتار می کند البته اگر بیماری عروق بزرگی را هدف بگیرد بیماری های قلبی و سکته های مغزی را نیز به دنبال دارد، اما در طولانی مدت عروق کوچک گرفتار شده و موجب قطع عضو، مشکلات کلیوی، قلبی و عروقی و نابینایی می شود.

وی قندهای رژیمی را به افراد دیابتی به هیچ وجه توصیه نمی کند و افزود: بیماران دیابتی نیازی به تغذیه رژیمی ندارند و تنها اقدامی که باید انجام دهند کنترل قند خونشان است. بیماران در مصرف خرما دقت داشته باشند چرا که می پندارند این خوراکی بدون قند بوده و محدودیت مصرف ندارد اما به کلی در اشتباه هستند.

/ 0 نظر / 46 بازدید